Wednesday, 2019-02-20

ICPE Program at a Glance


Day 1 (Sun, Apr 7th): Co-located Events

Co-located Workshops

Co-located Tutorials

 

Day 2 (Mon, Apr 8th): Workshops, Tutorials

Tutorials

Workshops

 

Day 3 (Tue, Apr 9th): Main Conference

Keynote: Kishor Trivedi,Software Aging and Software Rejuvenation

Research, Industry, Vision/Work in Progress Papers

Poster/Demo Session

Reception

 

Day 4 (Wed, Apr 10th): Main Conference

Keynote: Evgenia Smirni,Practical Reliability Analysis of GPGPUs in the Wild: from Systems to Applications

Research, Industry, Vision/Work in Progress Papers

Introduction to SPEC Research Group and SPEC Distinguished Dissertation Award

Banquet

 

Day 5 (Thu, Apr 11th): Main Conference

Keynote Dr N. Muralidaran, Scaling for High Performance

Research, Industry, Vision/Work in Progress Papers

Closing

 -------------------------------------------------------------------

Accepted Research Papers

1. Lucas Chaufournier (University of Massachusetts Amherst); Ahmed Ali-Eldin(UMass, Amherst); Prateek Sharma(Indiana University Bloomington); Don Towsley (UMass, Amherst); Prashant Shenoy (UMass, Amherst), Performance Evaluation of Multi-Path TCP For Data Center and Cloud Workloads (LONG)

2. Tatsushi Inagaki(IBM Research - Tokyo); Yohei Ueda(IBM Research - Tokyo); Takuya Nakaike (IBM Research - Tokyo); Moriyoshi Ohara(IBM Research - Tokyo), Profile-based Detection of Layered Bottlenecks (LONG)

3. Markus Weninger(Institute for System Software, Christian Doppler Laboratory MEVSS; Johannes Kepler University, Linz); Elias Gander(Johannes Kepler University Linz); Hanspeter Mössenböck(Johannes Kepler University Linz), Analyzing Data Structure Growth Over Time to Facilitate Memory Leak Detection (LONG)

4. Amit Gurung (National Institute of Technology Meghalaya); Rajarshi Ray(National Institute of Technology Meghalaya), Simultaneous Solving of Batched Linear Programs on a GPU (SHORT)

5. Anshul Jindal(Technical Univeristy of Munich); Vladimir Podolskiy(Technical Univeristy of Munich); Michael Gerndt(Technical Univeristy of Munich), Performance Modeling for Cloud Microservice Applications (SHORT)

6. Ohud Almutairi (Newcastle University); Nigel Thomas(Newcastle University), Performance modelling of an anonymous and failure resilient fair-exchange e-commerce protocol (SHORT)

7. Jóakim von Kistowski(University of Würzburg); Johannes Grohmann(University of Würzburg); Norbert Schmitt (University of Würzburg); Samuel Kounev(University of Würzburg), Predicting Server Power Consumption from Standard Rating Results (LONG)

8. Carl Pearson(University of Illinois Urbana-Champaign); Abdul Dakkak(University of Illinois Urbana-Champaign); Sarah Hashash(University of Illinois Urbana-Champaign); Cheng Li(University of Illinois Urbana-Champaign); I-Hsin Chung(IBM); Jinjun Xiong(IBM); Wen-Mei Hwu(University of Illinois Urbana-Champaign), Evaluating Characteristics of CUDA Communication Primitives on High-Bandwidth Interconnects (LONG)

9. Sarabjeet Singh (Indian Institute of Technology, Gandhinagar); Manu Awasthi(Ashoka University, Sonipat), Memory Centric Characterization and Analysis of SPEC CPU2017 Suite (SHORT)

10. Dheeraj Chahal(TCS); Benny Mathew (TCS); Manoj Nambiar(TCS), Simulation Based Job Scheduling Optimization for Batch Workloads (SHORT)

11. Kazuaki Ishizaki (IBM), Analyzing and Optimizing Java Code Generation for Apache Spark Query Plan (LONG)

12. Vincenzo De Maio (Vienna University of Technology); Ivona Brandic(Vienna University of Technology), Multi-Objective Mobile Edge Provisioning in Small Cell Clouds (LONG)

13. Sacheendra Talluri(Delft University of Technology); Alicja Łuszczak(Databricks B.V); Cristina L. Abad(Escuela Superior Politecnica del Litoral); Alexandru Iosup(Vrije Universiteit Amsterdam), Characterization of a Big Data Storage Workload in the Cloud (LONG)

14. Lukas Iffländer(University of Würzburg); Nishant Rawtani(Hewlett Packard Enterprise); Veronika Lesch(University of Würzburg); Klaus-Dieter Lange(Hewlett Packard Enterprise); Samuel Kounev (University of Würzburg); Soll Jonathan(University of Würzburg), Performance Oriented Dynamic Bypassing for Intrusion Detection Systems (SHORT)

15. Daniel Seybold(Institute of Information Resource Management, Ulm University); Moritz Keppler(Daimler TSS); Daniel Gründler(Daimler TSS); Jörg Domaschka(Institute of Information Resource Management, Ulm University), Finding Your Way in the DBMS Jungle (LONG)

16. Joseph Whitehouse(The University of Texas at Austin); Qinzhe Wu(The University of Texas at Austin); Shuang Song(The University of Texas at Austin); Eugene John(University of Texas at San Antonio); Lizy K. John (The University of Texas at Austin); Andreas Gerstlauer(The University of Texas at Austin), A Study of Core Utilization and Residency in Heterogeneous Smart Phone Architectures (LONG)

17. Ranjan Hebbar S R (The University of Alabama in Huntsville); Aleksandar Milenković (The University of Alabama in Huntsville), SPEC CPU2017: Performance, Event, and Energy Characterization on the Core i7 8700K (SHORT)

18. Sitao Huang(University of Illinois at Urbana-Champaign); Li-Wen Chang(Microsoft); Izzat El Hajj(University of Illinois at Urbana-Champaign); Simon Garcia de Gonzalo(University of Illinois at Urbana-Champaign); Juan Gómez Luna(ETH Zurich); Sai Rahul Chalamalasetti(Hewlett Packard Labs); Mohamed El-Hadedy(University of Illinois at Urbana-Champaign); Dejan Milojicic(Hewlett Packard Labs); Onur Mutlu(ETH Zurich); Deming Chen(University of Illinois at Urbana-Champaign); Wen-Mei Hwu(University of Illinois at Urbana-Champaign),  Collaborative Computing on Heterogeneous CPU-FPGA Architectures Using OpenCL (LONG)

19. Markus Scherg(University of Bayreuth); Johannes Seiferth(University of Bayreuth); Matthias Korch(University of Bayreuth); Thomas Rauber(University of Bayreuth), Performance Prediction of Explicit ODE Methods on Multi-Core Cluster Systems (LONG)

20. Jerom van der Sar(AtLarge Research); Jesse Donkervliet (AtLarge Research); Alexandru Iosup (Vrije Universiteit Amsterdam and Delft University of Technology), Yardstick: A Benchmark for Minecraft-like Services (LONG)

 -------------------------------------------------------------------

Accepted Industry Papers

1. Philipp Leitner (Chalmers); Viktor Holmqvist (Bison); Jonathan Nilsfors (Bison), CachematicAutomatic Invalidation in Application-LevelCaching Systems

2. Jóakim von Kistowski (University of Würzburg); Johann Pais (Advanced Micro Devices); Tobias Wahl (University of Würzburg); Klaus-Dieter Lange (Hewlett Packard Enterprise); Hansfried Block (SPECpower Committee); John Beckett (Dell Inc.); Samuel Kounev (University of Würzburg),  Measuring the Energy Efficiency of Transactional Loads on GPGPU

3. Disha Talreja (AMD Inc); Kanishka Lahiri (AMD Inc); Subramaniam Kalambur (PES University); Prakash Raghavendra (AMD Inc), Performance Scaling of Cassandra on High-Thread Count Servers

4. Rajesh Tadakamadla (Hewlett Packard Enterprise); Toshi Kani (Hewlett Packard Enterprise); Scott J Norton (Hewlett Packard Enterprise); Mikulas Patocka (Redhat), Accelerating Database Workloads with DM-WriteCache and Persistent Memory

5. Andreas Burger (ABB Corporate Research Center); Heiko Koziolek (ABB Corporate Research Center); Julius Rückert (ABB Corporate Research Center); Marie Platenius-Mohr (ABB Corporate Research Center); Gösta Stomberg (Technische Universität Darmstadt), Bottleneck Identification and Performance Modeling of OPC UA Communication Models

6. Ajay Kattepur (TCS Research & Innovation), Towards Structured Performance Analysis of Industry 4.0 Workflow Automation Resources

7. Cor-Paul Bezemer (University of Alberta); Simon Eismann (University of Würzburg); Vincenzo ferme (Software Institute, Faculty of Informatics, USI Lugano); Johannes Grohmann (University of Würzburg); Robert Heinrich (Karlsruher Institute of Technology); Pooyan Jamshidi (Carnegie Mellon University); Weiyi Shang (Concordia University); Andre van Hoorn (University of Stuttgart); Monica Villavicencio (Escuela Superior Politécnica del Litoral, ESPOL); Jurgen Walter (University of Würzburg); Felix Willnecker (Technical University of Munich), How is Performance Addressed in DevOps? A Survey on Industrial Practices

8. Manuel Gotin (Robert Bosch GmbH); Dominik Werle (Karlsruhe Institute of Technology); Felix Loesch (Robert Bosch GmbH); Anne Koziolek (Karlsruhe Institute of Technology); Ralf Reussner(Karlsruhe Institute of Technology), Overload Protection of Cloud-IoT Applications by Feedback Control of Smart Devices

9.Henning Schulz (Novatec Consulting); Dušan Okanović (University of Stuttgart); André van Hoorn (University of Stuttgart); Vincenzo Ferme (USI Lugano); Cesare Pautasso (USI Lugano), Behavior-driven Load Testing Using Contextual Knowledge — Approach and Experiences

10. Amitabha Banerjee (VMware Inc.); Abhishek Srivastava (VMware Inc.), A Cloud Performance Analytics Framework to support online performance diagnosis and monitoring tools

11. Jayanti Vemulapati (Accenture); Anuruddha S. Khastgir (Accenture); Chethana Savalgi(Accenture), AI based Performance Benchmarking & Analysis of Big Data and Cloud Powered Applications An In depth View

12. Andy Nisbet (University of Manchester); Mikel Luján (University of Manchester); Graham Riley (University of Manchester); Nuno Miguel Nobre (University of Manchester), Profiling and Tracing Support for Understanding & Identifying Performance Issues in Java Applications

13. Tanuj Agarwal (AMD India Private Limited); Bill Jones (AMD Inc.); Anasua Bhowmik (AMD India Private Limited), Follower Core: a Model to Simulate Large Multicore SOCS

-------------------------------------------------------------------

Vision Papers (TBD)

-------------------------------------------------------------------

Demos (TBD)